"Sbohem" DRM – aneb jak pero silnější než meč bylo - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



iTunes

"Sbohem" DRM – aneb jak pero silnější než meč bylo

4. dubna 2007, 00.00 | Možná právě v těchto dnech zažíváme začátek konce technologie, která měla svět spasit před pirátstvím, ale ve svém důsledku zřejmě pomohla jeho rozkvětu

Na počátku všeho stála myšlenka zabezpečit digitální obsah proti jeho kopírování, sdílení a úpravě. Zrodila se tak technologie DRM ( digital rights management ) neboli systém práv a omezení umožňující řízené nakládání s chráněnými daty.

Vývoj DRM byl ve své době zkrátka nezbytností, nebýt tohoto kroku, zřejmě by iTunes Music Store nikdy nespatřil světlo světa. Prostě proto, že do té doby nechtěly velké nahrávací společnosti vůbec slyšet na nabídky elektronického prodeje hudby. Právě díky DRM a zásluhou Steva Jobse byl 28. dubna 2003 slavnostně otevřen jeden z prvních zcela legálních on-line obchodů s hudbou podporovaný také velkými nahrávacími společnostmi.

A obchod kvetl. Jenže, když expandujete, musíte se vypořádávat také s překážkami. Pro společnost Apple se jednou z těchto překážek stala "Evropa". Tedy přesněji Francie a Skandinávské země, které se rozhodly bojovat proti omezování spotřebitelů ve výběru internetového obchodu pro nákup hudby resp. přílišné provázanosti iTunes a iPodu.
Možností jak tento problém řešit se objevilo hned několik, mimo jiné poskytnutí technologie DRM také ostatním hráčům na poli digitální hudby. Nebyl by to však Apple, kdyby nepřišel s něčím co ohromilo celý svět.
Doba se změnila, iTunes Music Store se stal fenoménem a Steve Jobs si tak mohl dovolit gesto, které smí jen málokdo. Počátkem tohoto roku se otevřeným dopisem rozhodl oslovit nejen širokou veřejnost, ale hlavně osoby zainteresované v nahrávacím průmyslu a sdělit jim svou vizi "lepšího světa" bez DRM.
Tento v pravdě lišácký krok vzbudil pochopitelně obrovskou vlnu nevole, zejména mezi nahrávacími společnostmi. Ale na druhou stranu také rozvířil diskuze na toto ožehavé téma a jak se později ukázalo, přišel od správného člověka v tu pravou chvíli.
Nedlouho po uveřejnění dopisu totiž začaly prosakovat informace o možnosti prodeje nechráněné hudby např. na portálu Yahoo a o vstřícném postoji nahrávací společnosti EMI k tomuto kroku. Nutno dodat, že tento postoj byl podložen studií, která jednoznačně prokazovala zejména jeho ekonomickou výhodnost.

A tak se před dvěma dny stalo dříve nemyslitelné a společnost Apple oznámila, že jako první obchod na světě ( z těch „legálních“ ) začne iTunes Music Store nabízet ke stažení také DRM-free, tedy nechráněnou, hudbu. Cena takových skladeb bude v případě iTunes vyšší a to $1,29, ovšem datový tok vzroste ze současných 128 Kb/s na 256 Kb/s, což je ve formátu AAC už opravdu vysoká kvalita. Navíc pro majitele dříve zakoupené hudby nabízí Apple možnost „výměny“ za nechráněná díla a to po 30 centech za skladbu. V případě, že se rozhodnete koupit rovnou celé album, bude jeho cena shodná s cenou původních, chráněných alb. No nezní to skvěle?

Kdo ví, jaké je pozadí procesu, který nastartoval otevřený dopis Steva Jobse? Domnívat se můžeme cokoli, jisté ale je, že půjde-li vše správným směrem a v současné době to tak přinejmenším vypadá, již brzy se dočkáme možnosti nakupovat hudbu i-legálně bez DRM a to už za pár řádků textu rozhodně stálo.

Tématické zařazení:

 » iTunes  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: