Shure E2c a E3c Earphones - vrchol luxusu - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Příslušenství

Shure E2c a E3c Earphones - vrchol luxusu

7. června 2006, 00.00 | Nemá smysl si něco nalhávat – základní bílá sluchátka, dodávaná s iPodem, nabízejí v nejlepším případě průměrný zvuk. I když se jedná o relativně kvalitní výrobek, díky peckové formě se z nich prostě podle známých fyzikálních zákonů nedá vyloudit zvuk, který by mohl konkurovat pořádným reproduktorům nebo sluchátkům náhlavním.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Cables and Simms s.r.o., jež recenzovaná sluchátka nabízí za cenu 2510,- Kč (E2c) a 4990,- Kč (E3c) bez DPH.

Největším problémem samozřejmě jsou a vždy budou basové frekvence. Zvuky o velké vlnové délce je totiž extrémně obtížné udržet – akustické vlnění se krátce po vzniku začne šířit všemi směry, zkreslí se a ztratí na kvalitě a hlasitosti.

Prvoplánová řešení se nabízejí v zásadě dvě: chodit po městě s menším zvukovým studiem na hlavě (a za sebou táhnout dieselový generátor), nebo uměle zesílit hlasitost nízkofrekvenčních zvuků, čímž pochopitelně silně degradujete kvalitu. Naštěstí existuje ještě třetí, překvapivě inventivní možnost – místo strkání uší do obřích sluchátek, strčíme miniaturní sluchátka přímo do uší!

Tento vynález, hovorově přezdívaný „špunty“, můžete koupit i přímo od Apple, kvalita Apple In–Ear sluchátek je ale nevalná, takže nezaškodí poohlédnout se po výrobku některé s firem, které se zvukovou technikou mají přece jen více zkušeností (a nesnaží se nám namluvit, že 128kbps Mpeg4 je CD kvalita :-). V dnešní recenzi se podíváme na dva šikovné modely od společnosti Shure.

Shure E2c Earphones

Firma Shure není příliš známá jako výrobce spotřební elektroniky, už vůbec ne malých sluchátek ke kapesním přehrávačům. Illinoiské laboratoře společnosti obvykle chrlí spíše vysoce kvalitní vybavení pro audiofily, mikrofony, studiové vybavení, atp… Když se tedy celkem nedávno pustila do výroby sluchátek, srdce nejednoho hudeního nadšence zaplesalo – konečně se snad dočkáme kvalitního zvukového vybavení ve spotřebitelské cennové relaci! Model E2c, na který se podíváme jako první, je nejnižším modelem high-endové řady sluchátek; druhé dva modely jsou E3c a E4c a dvoukanálové E5c s možností zakázkové výroby krytek přesně do uší. Mimochodem, sluchátka E2c až E5c vycházejí ze sluchátek používaných předními muzikanty pro bezdrátový odposlech a tudíž při živém vystoupení musí splňovat vysoké zvukové nároky.

Stejně jako celá série, obsahují E2c výkonné mini-reproduktory studiové kvality, s vynikajícím odstupem šumu, slušnou hlasitostí a věrnou reprodukcí celého zvukového pásma. Latexové krytky, kterými si vycpete ušní dutinu skutečně činí zadost názvu „hluchátka“ – kdo je má na hlavě, je zcela hluchý k okolnímu světu. Izolace sice není perfektní, ale rozhodně je dostatečná na to, abyste neslyšeli například přijíždějící auto, takže pozor při pohybu po urbanizovaném terénu.

Tvar sluchátek je řešený poměrně originálně, leč ergonomicky. S nacvičeným griffem a správnou volbou koncových krytek (v balení jich najdete celkem 3 velikosti) musí padnout snad do každého ucha. Jediná má výtka zde bude směřovat k nerovnoměrnému rozložení hmotnosti sluchátek, která při prudších pohybech způsobuje občasné vypadávání z ucha. Bohužel, ani s vynikající zvukovou izolací a důkladným zarytím sluchátek pomalu až po ušní bubínek se basy nemohou rovnat průměrným náhlavním sluchátkům (o srovnání se studiovými sluchátky pak nemůže být ani řeč). Reprodukce výšek i středních tónů je na druhou stranu výborná a není jí co vytknout. Zvuk má opravdovou hloubku, sílu a snadno překoná naprostou většinu konkurenčních špuntových sluchátek (s čestnou výjímkou Koss Plugů). Testovaní Sonny Rollins, Norah Jones a další interpreti s převažujícími vysokými frekvencemi zněli výborně. Horší už byla situace u hudby s větším rozsahem vlnových délek, ale ani u dunivých bubnů od Jethro Tull se sluchátka nedala zahanbit a přinesla slušný výkon.

Pokud jste omezeni cenou, ale hledáte vynikající, přenosná sluchátka, jsou E2c vynikající volbou. Za svou cenu ($99 nebo cca 3000 Kč s DPH) nabízejí perfektní kvalitu zvuku, zlacený konektor a balík příslušenství zahrnující líbivé pouzdro na sluchátka a sadu náhradních krytek.

Shure E3c Earphones

Sluchátka E3c jsou střední třídou high-endové řady firmy Shure. Oproti nižšímu modelu E2c nabízejí o něco lepší citlivost (115 dB proti 105 při 1kHz) subjektivně lepší odstup šumu a jiný typ vnitřního reproduktoru, s kvalitnějšími nízkými frekvencemi. Rozdíl je slyšet především při poslechu rocku, rock'n'rollu a podobných žánrů, náročných na zvučné basy. I když se malá sluchátka v téhle oblasti zkrátka nikdy nevyrovnají něčemu většímu, je třeba přiznat, že E3c podávají na svou velikost vskutku důstojný výkon. V asi nejslavnějším šlágru od Doors, Riders on the Storm zní zvuky bouřky na pozadí skutečně atmosféricky a dunivé bubny ve When the Levee Breaks zní lépe, než bych si u sluchátek, menších než můj palec, troufl doufat. Zkrátka a dobře, kvalita je jednoznačně vynikající. Stejně jako E2c, je i tento model příjemně tvarován. Nevím zda se jedná o mé osobní specifikum, ale, narozdíl od svého levnějšího bratrance, mi E3c výborně drží v uších a mají obecně o něco příjemnější tvar. Bohužel (nebo možná bohudík, pokud plánujete je používat ve městě) není zvukové odloučení od vnějšího světa tak dokonalé, jako u robustnějšího nižšího modelu, ale aspoň vás nebudou tlačit uši ;-)

V balení, společně se sluchátky, najdete také sadu náhradních krytek tří velikostí, sadu na čištění použitých krytek, ještě o něco promyšlenější pouzdro (tohle má v sobě navíc pevný plastový prostředek, okolo kterého můžete sluchátka omotat) a samozřejmě obvyklé manuály, příručky a záruční list.

Je příjemné vidět, že moderní technologie nachází své uplatnění také ve zvukovém průmyslu a konečně dovoluje výrobu skutečně kvalitních malých sluchátek – jestli jsou E2c kvalitní, u E3c už lze použít jedině slovo vynikající. Pokud vás netrápí o něco vyšší cena, mohu je vřele doporučit!

Chcete o tématu tohoto článku diskutovat? Využijte naše diskuzní fórum!

Tématické zařazení:

 » Příslušenství  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: