Jak připravit video pro video iPod pod Mac OS X - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Jak připravit video pro video iPod pod Mac OS X

31. ledna 2006, 00.00 | S nástupem iPodu video se do popředí dostávají programy, které umí editovat a hlavně převádět video mezi formáty. Do této kategorie patří i programy jako je ffmpegX a iSquint, které si s videem nejenom pro iPod poradí (překódují jej) a navíc dokáží vyřešit ještě jeden nesvár - umí "vypálit" titulky přímo do filmu.

O titulcích se zmiňuji záměrně, neboť právě ty mě donutily k testování a hraní si s ffmpegX. Front Row ani iPod s titulky v textové podobě pracovat neumí, na rozdíl od VLC či MPlayeru, což může být pro sledování filmů v cizojazyčném znění problém. Možným řešením, jak do filmu dostat titulky přímo je použít program Handbrake. Ten umí převést DVD do MPEG-4 formátu a nabízí i možnost vybrat jedny z titulků a do filmů je vypálit. Toto je první a nejjednodušší možnost, co ale dělat, když máte film v .AVI a titulky v samostatném textovém souboru? Můžete sáhnout po například po ffmpegX.

Nejdříve je potřeba si stáhnout samotný program ffmpegX, po stažení jej přetáhnout do složky aplikace a spustit. Následně vás program požádá o zadání cesty ke třem nástrojům (binárkám), které pro svou funkčnost potřebuje. Jedná se o mpeg2enc knihovnu, mplayer a mencoder. Pokud vám není zcela zřejmé, o co se jedná, tak vězte, že toto jsou "moduly", které potřebuje ffmpegX pro práci s videem, ale kvůli autorským právům nejsou jeho součástí (ffmpegX je pouze nadstavbou těchto knihoven). Tyto knihovny můžete stáhnout pomocí odkazů přímo na stránce Download, kde jsou aktuální linky. Pokud zkoušíte ffmpeg pár dní po uveřejnění tohoto článku, tak si raději mplayer a mencoder stáhnete ve starší verzi, která nedisponuje chybou při práci s titulky.

Pokud se vám úspěšně podařilo spustit ffmpegX a zadat cestu ke třem nutným komponentám, můžeme se pustit do dalšího kroku - vypálení titulků do filmu. Nejdříve klikněte na tlačítko Open... a zvolte film, který chcete upravit. V levé spodní části se vám zobrazí bližší informace o filmu (rozlišení, bitrate a podobně), v pravé části můžete definovat jeden z cca 30 koncových formátů. Tuto paletku zatím nechte bez povšimnutí a klikněte na záložku Video, abychom se dostali na druhou stranu.

Tady už vše vypadá poněkud složitěji, ale nezoufejte, máte zde přesný postup, stačí se jej jenom držet. V menu Video Codec zvolte XviD [.AVI] (mencoder) a následně klikněte na tlačítko Info v pravém horním rohu - zobrazí se vám informace o vašem filmu - rozlišení, bitrate, počet snímků za sekundu. Nyní stejné hodnoty dopište do políček níže (pokud tam již nejsou). Video size je rozlišení (například 624 x 352), framerate je počet snímků za sekundu - hodnota 23,97 odpovídá NTSC, zatímco 25 platí pro PAL. Zpravidla by tyto hodnoty měly být shodné s vaším filmem. Co se může lišit je Video Bitrate v levé části - proto zkontrolujte, zda toto nastavení odpovídá, nebo se blíží tomu, co máte v informacích o filmu. Vzhledem k tomu, že chceme v této fázi do filmu jen vypálit titulky, je lepší neměnit jeho velikost, ani bitrate (pokud k tomu nemáte vlastní důvody). Čím větší je hodnota Bitrate, tím film obsahuje více informací a je kvalitnější, ale také zabírá více místa. Jestliže dumáte nad tím, proč jsme zvolili jako kodek XviD a ne jiný, je tomu z několika důvodů. Předně, pokud chceme pracovat s titulky (a to chceme), je nutné použít knihovnu mencoder. Pokud chceme mít video rychle hotové, je XviD dobrá volba, subjektivně se mi jeví, že je i kvalitnější než volba MPEG4, ale to je opravdu subjektivní názor. Jistě vás napadne další možnost, proč neudělat film rovnou zmenšený pro iPod (pokud je to vaším cílem)? Dva důvody - ffmepgX při vypálení titulků neumí udělat titulky tak malé, aby nebyly při zmenšení videa pro iPod doslova přes celou obrazovku (to se ovšem může v dalších verzích ffmpegX změnit) a za druhé, vzhledem k tomu, že jsme pro práci použili starší knihovnu mencoderu, tak jsme přišli o možnost práce s H.264 - nezbývá než doufat, že mencoder se v brzké době dočká updatovaného vydání, kde budou titulky fungovat korektně a s nimi i kódování do H.264.

Pokud jste všechno nastavili, můžeme jít dále - klikněte na Audio, zde by mělo být všechno nastavené, zkontrolujte jestli je Audio Bitrate nastaven na 128 nebo více kbit/s, Sampling kolem 48000Hz.

Další záložkou je Filters. Tady klikněte na Open v panelu Subtitles (titulky) a najděte titulky k vašemu filmu. Jako font zvolte Geneva (nebo jiný, výchozí Arial u mě zlobil), Text encoding je zpravidla CP1250 (drtivá většina AVI filmů) a font size můžete nechat na hodnotě 1, Pos určuje místo titulků na obrazovce - 1 je úplně nahoře, 100 je úplně dole, osobně volím hodnotu 100. Zkuste si pro kontrolu kliknout na tlačítko Preview, abyste viděli font i jeho velikost a umístění přímo ve filmu. Film se začne přehrávat od času, který je vepsaný do políček, čili 00 a 30 znamená, že bude hrát od půlky první minuty. Tento údaj lze použít i k další věci - pokud zadáte čas a následně kliknete na Split, dojde k rozdělení filmu na dvě části a řez bude právě ve zvoleném čase. Proč rozdělit film? Například si chcete otestovat, jak ffmpegX funguje, jaká je výsledná kvalita při různém Bitrate a podobně. Určitě je jednodušší pracovat s 50 sekundovým úsekem filmu, který je během chvilky přepočítán, než nechat ffmpegX pracovat na dvouhodinovém videu kvůli pouhému testu. Na krátkém úseku si můžete vše otestovat a až budete s nastavením spokojeni, tak necháte přepočítat celý film.

Pokud jste postupovali zcela podle návodu, stačí kliknout na Encode a dát si pauzu. Váš Mac má nyní co dělat a pár minut či hodin mu určitě přepočet videa zabere (záleží na délce filmu a vašem hardwaru).

Po nějakém čase se vám na počítači objeví nový video soubor, který bude sloučením vašeho filmů a titulků. Gratulujeme. Pokud vám šlo primárně o pouštění filmu ve Front Row a máte nainstalované potřebné plug-iny (3ivx, divX a podobně), více nepotřebujete.

Jestliže je vaším cílem mít film ve formátu, kterému rozumí Front Row a iPod (MPEG-4 či H.264) a nechcete kvůli přehrávání stahovat z internetu speciální kodeky, pokračujte dále a stáhněte si iSquint. Tento program je určen pro konverzi videa pro iPod, ale lze jej použít i pro převod pro QuickTime, respektive do MPEG-4 pro Front Row. I zde se vám bude hodit použít nejdříve třeba 30 sekundové video, abyste viděli výsledek bez dlouhého čekání. Jeho ovládání je zcela intuitivní a výsledkem bude video ve formátu, které váš iPod bez problémů přehraje.

Tématické zařazení:

 » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: