Nový, lepší a barevnější iPod Shuffle - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:iPod

Nový, lepší a barevnější iPod Shuffle

20. února 2007, 00.00 | Před nedávnem byl uveden iPod Shuffle v nových barevných variantách a protože nám doposud chyběla recenze, zabili jsme dvě mouchy...vždyť to znáte. Za zapůjčení děkujeme společnosti Quentin, provozovateli internetového obchodu DTPobchod.cz, která iPod shuffle nabízí za 2 507,- Kč včetně DPH.

Už první generace Shuffle byla jedinečná. Přinesla na trh něco, co se nikdo předtím neodvážil. Malý, lehký přehrávač, u kterého jste se nemuseli zabývat složitým ovládáním a neustále se dívat na display (upřímně, jak se vám na kole nebo při joggingu ovládá váš 80GB iPod?). Správně. Tento přístroj je určen především pro aktivní jedince.

Hlavní změnou je samozřejmě design. Nyní je opět v módě hliník, inspirovaný, několik generací nazpět, iPodem Mini. Nebudeme si nic nalhávat, hliník má, oproti původnímu plastu, nesporné výhody. Byla odstraněna, iPodům tolik vytýkaná, náchylnost k poškrábání, nemluvě o funkci "snímače otisků prstů" (v hypermarketech mají na sobě iPody víc otisků prstů, než obsahuje databáze FBI). K původní "univerzální" stříbrné verzi navíc přibyly další čtyři barvy. Oranžová, modrá, zelená a růžová. Teď už si jen musíte vybírat iPod podle aktuální barvy vašeho oblečení (a nebo by Apple mohl prodávat balení všech pěti po 350$, najde se spousta lidí co by to jistě koupili). Mimochodem, největší úspěch zdá se má oranžová varianta. Přehrávač je, oproti svému předchůdci nabízen pouze ve verzi s kapacitou 1 GB, která ovšem plně uspokojí i ty nejnáročnější posluchače. S uvedením nových barev začal Apple také standartně dávat do balení nová sluchátka.

Když Apple změnil design, rapidně zmenšil i rozměry přístroje. Původních 8.4 x 2.5 x 0.8 cm, oproti současným 2.7 x 4.2 x 1.1 cm. Ze zadní strany přibyl i clip, pomocí kterého je možné iPod připnout prakticky kamkoliv. Je to mnohem lepší řešení, než například bunda nebo kravata se zabudovaným ovládáním pro iPod. Nápad je to hezký, ale vezmete si ji v létě na pláž? Ohledně hmotnosti není co vytknout. Skutečně je možné si Shuffle (v odpovídající barevné verzi, která ladí samozřejmě s barvou vašich plavek) na sebe připnout, bez obav z toho že by vám plavky skončily zanedlouho u kotníků. 16 g se skutečně na oblečení ztratí a hlavně na dámských bikinách se to bude velice hezky vyjímat.

Ovládání se od předešlé generace prakticky nezměnilo. Stále je stejně intuitivní a ano, display pořád chybí. U Apple to ovšem za nedostatek nepovažují a já osobně taky ne, stejně jako miliony dalších lidí. Osobně si myslím, že ti, kteří tak naléhavě požadují display, patří do skupiny fanoušků skupiny "Unknown Artist" a jejich hitu "Audiotrack 07" (někteří skalní příznivci mají celé GB jejich hudby). S nástupem iTunes to ovšem vypadá, že tato skupina ztrácí velkou část svých příznivců. Nutno podotknout, že Shuffle je jediný iPod, kde pro ovládání není použit Click Wheel, ale jednodušší kruhový ovladač s potvrzovacím středem. Protože se žádné velké listování mezi skladbami nekoná, ovladač slouží k ovládání hlasitosti a pohyb dopředu a zpět v playlistu. Potvrzovací střed potom funguje jako play a pause. Velký ovladač režimu přehrávání ze zad přístroje (u první generace) pomocí něhož si můžete zvolit, jestli hudba bude hrát postupně, nebo "Shuffle", se přesunul na spodní stranu, společně s ovladačem on/off, a byl radikálně zmenšen.

Kvůli úspoře místa byl nového Shuffle odstraněn fyzicky USB port. Ale nemusíte se obávat nového neznámého rozhraní. Sychronizace probíhá úplně normálně skrze dokovací kolébku, která je součástí balení. Ve skutečnosti Apple pouze přidal USB rozhraní do zdířky pro sluchátka, která tedy aktuálně zajišťuje veškerou komunikaci s přístrojem. Pouze si nesmíte brát příklad z první reklamy na iPod Shuffle, ve které ho měla nějaká slečna zastrčený za kapsou u kalhot. Během pár prvních týdnů se ukázalo, že toto řešení není nejlepší. Když se někteří majitelé s takto uloženým iPodem posadili, clip na zadní straně změnil tvar a dále už bohužel nepasoval do otvoru v docku. To je bohužel zásadní problém, když dock je jediný způsob jak iPod synchronizovat a nabíjet.

Společně s konektorem se nachází na vrchní straně i signalizační dioda, poskytující základní informace o stavu, ve kterém se přístroj právě nachází. Vesměs se jedná o stav baterie, jestli se přehrává hudba (pokud tam nějaká je) a synchronizaci s iTunes. Ta probíhá jako u "velkých" iPodů, pouze s tím rozdílem, že tenhle můžete synchroznizovat pouze s jednou knihovnou. Při připojení k novému počítači s iTunes, po vás bude tvrdě vyžadovat napojení na novou knihovnu a smazání veškerých dosavadních dat. Všechny skladby se kopírují do jediného playlistu a automaticky je vám nabízena funkce Autofill, která vám sama naplní iPod až po okraj muzikou z vašich iTunes. Bohužel nejste-li vyznavačem jednoho, či případně dvou podobných žánrů, dostanete ve výsledku směs, která překoná i vaše nejdivočejší představy (například když vedle Hip Hopu začne hrát Wagner, následovaný úvodní melodií z Dallasu).

Nový iPod Shuffle sice nemá fyzický port USB a není tedy už tak snadné ho použít jako flash, ale vzhledem k cenám podobných zařízení v současné době není problém si koupit klíčenku zvlášť a obsah iPodu si nechat výhradně na to, k čemu byl určen a to na hudbu. Výdrž baterie na plné nabití je opět 12 hodin, což je na běhání nebo odpoledne v posilovně plně dostačující. U tohoto iPodu se totiž nepředpokládá, že budete dlouho mimo počítač.

Nejmenší a nejjednodušší člen z rodiny iPodů není primárně určen k tomu být hlavním přehrávačem. Čeká se že bude doplňovat některý z vašich "větších" přehrávačů, například iPod Video, případně Nano. Ať už na lyže, kolo a nebo, po uvedení nových barevných variant, jako módní doplněk.

Ti, kteří dokážou ocenit jeho vlastnosti ho zbožňují, ostatní mu nerozumí. Ale v každém případě iPod Shuffle představuje přesně to, co dělá iPod iPodem... Umí jednu věc a umí ji sakra dobře... a ještě je i hezký :).

Tématické zařazení:

 » iPod  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: