Griffin TuneCenter Pro - iPod jako centrum domácí zábavy? - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Příslušenství

Griffin TuneCenter Pro - iPod jako centrum domácí zábavy?

15. srpna 2007, 00.00 | Příslušenství, příslušenství a ještě jednou příslušenství. Pokud chcete na horečce kolem iPodu vydělat, vytvořte vlastní kus příslušenství pro tento hudební přehrávač. Vyplatí se to, základna uživatelů je dostatečně velká a právě doplňky jsou to, co žene celou tuto oblast kupředu. Jedním z možných lídrů tohoto trendu může být i námi testovaný dock od Griffinu. Zásadní otázka - chcete mít svůj iPod v obývacím pokoji?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Cables and Simms s.r.o., která provozuje B2B/B2C portál Maczone.cz a nabízí Griffin TuneCenter Pro za 3 987,- Kč včetně DPH.

Griffin TuneCenter Pro je jedno z mála funkčních řešení, které vám umožní rozumným způsobem připojit iPod k televizi pomocí vzhledově povedeného docku a ovládat jej přes vlastní menu na televizní obrazovce. Právě tato možnost je hlavní předností multimediálního docku. Zatímco dock od Apple vám na televizi pustí "pouze" multimediální obsah iPodu jako jsou filmy, podcasty či videa stažená z youtube, Griffin TuneCenter Pro na obrazovce ukáže všechny (nebo spíše skoro všechny) volby, které iPod nabízí. Konec luštění displeje iPodu na vzdálenost několik metrů!

Jak to celé funguje?

Griffin TuneCenter Pro je šedočerný dock, do kterého lze pohodlně usadit jakýkoliv iPod s dokovým konektorem. Důležitá je ovšem zadní část TuneCenter, která nabízí slušnou nabídku vstupů, výstupů a přepínačů:

  • S-video
  • A/V jack (kabel pro připojení přes cinche do TV)
  • Přepínač NTSC/PAL
  • Ethernetový konektor pro připojení na internet
  • Wi-Fi
  • zdířka pro napájení (iPod je při zapojení samozřejmě i nabíjen)

Součástí balení je pak A/V kabel, napájení, iPod redukce a dálkový ovladač.

Po zapojení všech dostupných kabelů (výstup přes S-video nabízí lepší kvalitu než klasický cinch, ale není součástí dodávky) stačí přes dálkový ovladač uvést dock do aktivního režimu, na televizi nastavit správný vstup a přímo na obrazovce nastavit TuneCenter.

Hned první volbou je možnost poslouchat iPod a hudbu v něm umístěnou, nebo využít toho, že TuneCenter se umí připojit na internet pomocí Ethernetu či Wi-Fi s větší či menší pomocí z vaší strany, a poslechnout si tak některé z dlouhé nabídky internetových rádií (konkrétně se jedná o SHOUTcast Internet Radio). Vedle možnosti viděl samotné menu na televizní obrazovce je poslech internetových rádií dalším bonusem, který TuneCenter svému majiteli přináší.

Když vás poslech rádia omrzí, můžete se vrátit zpět do hlavního menu a prozkoumat obsah vlastního iPodu, který by vám z principu neměl být cizí, ale pokud jej máte napěchován 30 GB hudby, je dobré jednou za čas jej pořádně prozkoumat a bezpochyby najdete hudební perly, které jste již dlouho neslyšeli. Právě tento úkol lze jednoduše splnit a obsah iPodu pomocí dálkového ovladače procházet. Nejedná se o velkou změnu a nabídka je více méně totožná s tím, co nabízí menu iPodu - položky jako Album, Artist, Playlist či Podcast by vám neměli být cizí a naleznete je i v nabídce TuneCenter. Nemusíte se tak obávat, že byste obsah iPodu procházeli například jen podle názvu interpretů či alb. Pro další personalizaci slouží volby pro opakování skladeb, respektive alb, náhodné přehrávání a nastavení equalizéru. Nastavení sítě je samozřejmě jednou z dalších položek v celkovém nastavení a pokud se vaše připojení k internetu nenese ve znamení volby DHCP, pravděpodobně budete tuto položku v menu potřebovat.

Menu je na obrazovce je vyvedeno v šedé barvě a nenabízí příliš možností změny - pokud se vám šedá nelíbí, máte takříkajíc smůlu. Na vzhled menu míří má první kritika - je celou dobu neměnné, což může mít teoreticky při dlouhodobém používání za následek vypálení obrazu do televizní obrazovky, a nabízí nulovou možnost nastavení. Jak pěkně by vypadalo, kdyby se při přehrávání hudby zobrazil náhled alba, hodnocení či fotografie uložené v iPodu v podobě slideshow? Možná se podobného vylepšení dočkáme v budoucnu, TuneCenter není problém updatovat (nahrát novější firmware). Ten by mohl vylepšit i práci s ne-anglickými jazyky, neboť skladby českých interpretů jsou v současné verzi poněkud nestandardní - každý znak s diakritikou je nahrazen tečkou.

Zatímco poslech hudby či rádia probíhá přes menu zobrazené na obrazovce televize, prohlížení fotek či filmů probíhá bohužel postaru. Tedy dojde k vypnutí zobrazení ovládacího menu na obrazovce a uživatel může iPod ovládat pomocí dodávaného ovladače, ale prochází menu iPodu přímo na jeho malém displeji. To osobně beru jakou velkou škodu, že TuneCenter neumí stejným způsobem jako hudbu přehrávat i obrázky a videa, ale je v takovém případě degradován na dock od Apple. Obávám se, že kritika v tomto směru by měla dopadnout spíše na Apple, který (alespoň předpokládám) spravuje filmy v iPodu jiným způsobem a není možné k nim přistupovat stejně jako k hudbě a tak Griffin musel přehrávání vyřešit jiným (a asi jediným možným způsobem).

Pokud tedy chcete pustit film z iPodu, je potřeba přepnout režim na ovladači, na iPodu zvolit film (pravděpodobně budete muset vstát z gauče a přiblížit se k TuneCenter, pokud jej nemáte vtipně zabudovaný přímo do nábytku poblíž vaší pravé ruky se sklenkou Martini) a orientovat se v menu podle obrazovky iPodu. Po spuštění se film objeví na obrazovce televize a vy jej můžete ovládat pomocí dálkového ovladače.

TuneCenter Pro od Griffinu nabízí povýšení vašeho iPodu na domácí centrum zábavy. I přes pár drobností (nezobrazování českých znaků, absence screensaveru a nemožnost spouštět videa přímo z menu na TV obrazovce) se jedná o kvalitně provedený dock, jež svému majiteli přináší nejenom jednoduché propojení s televizí či audio systémem, ale i možnost poslechu internetových rádií a ovládání hudby a audio podcastů přes televizní obrazovku. I vzhledově se jedná o provedení, které jednoznačně patří do skupiny těch povedených a dock by designově neměl rušit, ať už bude umístěn hned vedle televize, či zakomponován do nábytku. Pokud patříte mezi tu skupinu uživatelů, kteří iPod využívají naplno, a je jejich multimediálním centrem, mohl by se vám Griffin TuneCenter hodit jako doplněk, který zjednoduší výstup hudby, fotek a filmů z iPodu na televizní obrazovku.

Chcete o tématu tohoto článku diskutovat? Využijte naše diskuzní fórum!

Tématické zařazení:

 » Příslušenství  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: