Recenze iPodu nano 5. generace - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:iPod

Recenze iPodu nano 5. generace

nano iPod

19. října 2009, 00.00 | Po delší době publikujeme recenzi na před nedávnem uvedený iPod nano páté generace s některými přelomovými a revolučními technologiemi jako je například FM radio :-), jak ho hodnotíme?

Nano je malý, tenoučký a nádherně barevný. Tvoří kompromis mezi iPodem classic (veliký iPod s velikou kapacitou) a iPodem shuffle (Maličký iPod s nižší kapacitou). Nabízí kapacitu 8GB a 16GB, což je dost i pro uživatele s naprůměrně velkou kolekcí hudby.

Přehrávač dostanete v minimální krabičce s minimem příslušenství – krátká informační brožurka, synchronizační kabel, redukci pro dokovací stanice a typická iPod sluchátka. Na to jsme ale od Apple už zvyklí.

Vzhled

Oproti předchozí generaci se, co se konstrukce iPodu, mnoho nezměnilo. Nahrazen byl display; předchozích 2 palců na 2,2 palce a tím se tak zvýšilo rozlišení na 240×376 (z původních 240×320) a zmizelo označení kapacity na zadní straně...

Celkově je nový iPod neuvěřitelně tenký a lehký. V ruce ho téměř necítíte, a když si ho strčím do kapsy, mám nutkání občas zkontrolovat, jestli nevypadl…

Přehrávače je tvarován jako váleček s eliptickými podstavami. Jak je zvykem Apple, design je dotažený do konce – vyboulení na čelní straně pokračuje i v potvrzovacím středu ovládacího kolečka… Jedna věc mi ale vadila. Rohy a hrany iPodu jsou poměrně ostré, nedrží se úplně pohodlně.

iPod u nás v Česku můžete zakoupit v osmi nanochromatických barvách. K recenzi jsem měl zapůjčenou zelenou variantu a musím říct, že vypadá skutečně skvěle. Výrobci obalů budou mít těžkou práci, mě osobně přijde strašná škoda zakrýt tak nádhernou barvu…

Video kamera

Schopnost snímat video je tahákem tohoto modelu. Primárním určením kamery je zaznamenávání vtipných „videomomentek“… Myslím si, že absolutní většina videí bude nikdy neopustí iPod. Na iPodu video natočíte, pochlubíte se, jak jste skočily do vody z deseti metrů několika přátelům, a video zase smažete… Kamerka s mikrofonem se nachází spodní části přehrávače a stříbrolesklém podkladu. Papírově se jedná o VGA kameru nahrávající v kodeku H.264 při 30 fps. Přeloženo do řeči průměrného uživatele:Video je ve výsledku „tak akorát“ pro youtube. A vzhledem k rozměrům kamerky je kvalita videa velmi dobrá.

Jediná výtka ke kameře putuje k jejímu umístění, je neskutečně hloupé. V podstatě neexistuje možnost jak rozumně držet iPod tak, abyste nezakrývali čočku a zároveň viděli, co natáčíte. Jedině držet přehrávač za rohy… Předpokládám, že toto umístění bylo zvoleno, protože to prostě jinam nešlo (Při miniaturní velikosti nana bych tomu byl ochotný věřit). Jinak nechápu, jak mohl tohle někdo vymyslet…

Na video můžete aplikovat i jeden z deseti efektů. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že je to opravdu zábavná záležitost, deformovat obličej spolužákům nebo učiteli při hodinách…

Rádio

Nerozumím tomu, proč doposud iPody rádio postrádaly, pro většinu lidí v mém okolí, kteří iPod odmítali nebo dokonce tvrdě kritizovali, byla absence rádia argumentem číslo jedna, proč stojí iPod za houby. Každopádně rádio v iPodu máme. Rádio funguje pouze po zapojení sluchátek, která jsou využívána jako anténa. Přejížděním prstu po kolečku ladíte, přidržením potvrzovacího středu můžete stanici přidat do oblíbených. Tady mi chybí nějaká autolan funkce, frekvence stanic si musíte najít ručně (pokud nemáte frekvenci v oblíbených).

Další minus, které je ale pravděpodobně způsobeno rozdílnými standardy v Americe, je to, že iPod do oblíbených uloží frekvenci (jen číslo) nikoliv název stanice. Funkce, která by se mi velmi zamlouvala, ale ze stejných důvodů nefunguje, je možnost označení písniček z rádia. Představte si situaci, kdy slyšíte v rádio pěknou písničku, ale neznáte její název… u iPodu by stačilo pouze přidržet potvrzovací střed a písničku se hodit do schránky „otagovaných“ písniček, kterou uvidíte i v iTunes a písničku si potom sehnat. Bohužel, ani tato funkce není funkční, a to mě skutečně mrzí.

Ale přeci je tu jedna funkce, která funguje (A funguje zatraceně dobře!) a to je funkce Live pause, v kostrbatém českém překladu - živá pauza. Tato funkce drží v paměti přehrávače posledních patnáct minut audio stopy rádia. Nerozuměli jste názvu písničky a potřebujete zopakovat? Potřebujete rádio na minutku pozastavit a zvadnout telefon, potom se vrátit k rádiu v okamžik, kdy jste přestali poslouchat… Výborná funkce.

Záznamník

Vzhledem k tomu, že iPod obsahuje u kamerky i mikrofon, nebyl problém přidat funkci záznamníku. Aplikace se podobá diktafonu na iPhonu a kvalita záznamu je dostatečná.

Reproduktor

Jedno z největších překvapení pro mě byl vestavěný reproduktor. Věnoval jsem poměrně dost času pátrání po tom, odkud zvuk vychází, protože reproduktor není vidět. Žádná mřížka, nic. Překvapivě kvalitní zvuk vychází z dolní poloviny iPodu. Zarážející byla i relativně vysoká hlasitost. Reproduktor dává smysl, hlavně při prohlížení videa, ovšem fungovat bude i pro hudbu, kromě té z rádia. Jak už jsem psal, rádio vyžaduje sluchátka.

Další funkce

  • Cover flow
  • Krokoměr
  • Hry
  • Kontakty
  • Kalendář

Celkově považuji iPod nano za nejzajímavější koupi mezi v celé současné řadě iPodů, je hravý skvěle vypadá a funguje. A skutečně, v kapse o něm skoro nevíte.

Tématické zařazení:

 » iPod  

 » Další  » AA  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: