Rockbox v iPodu - když to máte rádi po svém - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:iPod

Rockbox v iPodu - když to máte rádi po svém

3. května 2006, 00.00 | Úprava firmwaru iPodu není zcela nová a i na našem serveru jsme vás informovali o možnosti nahrát do iPodu linux. Další možností, jak si iPod pozměnit a upravit přináší Rockbox - Open Source řešení, které z vašeho iPod udělá zcela nový přehrávač.

Rockbox je firmware, který umožňuje pozměnit řadu MP3 přehrávačů a nabídnout uživatelům "zakázané" funkce. Mezi podporované přehrávače patří Archos Jukebox 5000 a 6000, iRiver H100 a H300, iAudio X5 a především Apple iPod, konkrétně iPod 4. a 5. generace, Nano a Mini. Rockbox vám po instalaci do přehrávače změní uživatelské rozhraní a nabídne své vlastní. Uživatel tak hlavní změnu pozoruje především ve vzhledu menu, ale i v nabídce funkcí a podporovaných formátů. Vzhledem k tomu, že se jedná o Open Source řešení, které se neustále vyvíjí, nelze očekávat vzhled a rozhraní, které by konkurovalo tomu, s čím iPod na tento svět přichází z asijských továren. Ovšem hlavním posláním Rockboxu je především maximální kontrola nad přehrávačem a jeho funkcemi - tedy to, co inženýři v Applu schválně zamkli a funkce, které jsou pro běžného uživatele nedostupné, právě Rockbox odemyká.

Pro řadu uživatelů bude důležitý moment, že po instalaci Rockboxu není nutné používat iTunes a skladby se nahrávají přímo do adresářové struktury iPodu. Tím pádem odpadá i "nemožnost" kopírovat skladby z iPodu - schválně uvádím slovo "nemožnost" v uvozovkách, neboť díky různým utilitkám má tuto možnost uživatel i s rozhraním od Apple. iPod je možné po připojení k počítači napěchovat písněmi rovnou přes rozhraní Finderu nebo Průzkumníka ve Windows, není potřeba žádný další software.

Rockbox iPod

Velkou radost udělá Rockbox všem audiofilům, nebo hudebním geekům - pokud si rádi hrajete s ekvalizéry a s nastavením hudební kvality, udělejte si do sloupečku "výhody Rockboxu" pomyslnou čárku - to co Apple nabízí v podobě přednastavených ekvalizérů máte u Rockboxu možnost detailně editovat. A co tu máme dále? Podporu OGG a FLAC formátů, přehrávání skladeb bez mezer (ideální pro taneční mixy), možnost nastavení přechodů mezi skladbami (crossfade a fade in/out) a volba velikosti vyrovnávací paměti.

Dalším bonusem je prohlížení obrázků s podporou zoomování, takže až si příště do iPodu dáte otisk mapy nebo nějaký vyfotografovaný text, budete si jej moci přiblížit a přečíst, místo abyste koukali na zmenšený náhled. Uživatel si dále může přizpůsobit vnitřní adresářovou strukturu a procházet ID3 tagy. Rockbox podporuje i řadu vzhledů (skinů) rozhraní a podobně jako u mobilních telefonů si lze vzhled Rockbox iPodu upravit dle vlastního uvážení, nebo si z internetu stáhnout již hotový. Ještě než se pustíte do instalace Rockboxu vás chci upozornit na další bonusy v podobě tvorby vlastních playlistů, bookmarkování skladeb a podpory plug-inů, které iPod dále rozšiřují o další funkce jako jsou hry, kalkulačka nebo třeba osciloskop. Hlavní nevýhodou současné betaverze je snížení výkonosti baterie oproti firmware od Apple. Finální verze Rockboxu by měla být hotova v listopadu tohoto roku a maximalizace výdrže baterie stejně jako podpora dalších formátů (AAC, ALAC, SHN, WavPack, AC3, MPC, MP1 a MP2) by měly být v této verzi dostupné.


Jestliže máte chuť si Rockbox vyzkoušet, bližší informace a postup instalace včetně způsobu jak se s Rockboxem eventuálně rozloučit najdete na stránkách rockbox.org. Rockbox a Apple firmware fungují v iPodu souběžně a je možné mezi nimi přepínat. Je potřeba upozornit, že tvůrce Rockboxu nenesou žádnou odpovědnost za případné poškození vašeho iPodu!


Rockbox (podobně jako iPod-Linux) přináší uživatelům iPodů vedle různých vychytávek jednu důležitou věc - možnost výběru. Zatímco rozhraní od Apple je určené masám a funguje více než dobře, jsou uživatelé, kteří mohou mít pocit, že jsou o něco ochuzeni. Jejich dilema řeší právě Rockbox, jež jim zpřístupní vnitřnosti iPodu a nastavení, které Apple před běžnými uživateli schovává. Je jen na vás, jakou cestou se dáte. Pokud jste již Rockbox vyzkoušeli a máte s ním vlastním zkušenosti, napište nám do diskuzního fóra vaše poznatky. A nyní se již omlouvám, musím končit, jdu do svého sněhobílého iPodu video instalovat vetřelce jménem Rockbox.

Chcete o tématu tohoto článku diskutovat? Využijte naše diskuzní fórum!

Tématické zařazení:

 » iPod  

 » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: