Byla představena kompletní nová řada iPodů, iTunes 9 a iPhone os 3.1 - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:iTunes

Byla představena kompletní nová řada iPodů, iTunes 9 a iPhone os 3.1

13. září 2009, 00.00 | Nový iPod nano s vestavěnou kamerou, iPod shuffle v nových barvách, oprášený iPod classic, iPod touch s vylepšeným výkonem, iPhone OS 3.1 a nová verze programu iTunes. To jsou novinky, které Apple ve středu představil.

Ve středu devátého devátý 2009 proběhla mediální akce Apple, kde byly představeny novinky do hudebního portfolia jablečné firmy. V podstatě se naplnila očekávání a vyplnila většina pověstí a spekulací, které se před akcí vyrojily.

Steve Jobs

Hned první potvrzená pověst byla osoba moderátora celé akce. Steve Jobs – jeden ze zakladatelů a současný ředitel Apple – se po několikaměsíční zdravotní dovolené vrátil zpět do vedení Apple. Jeho příchod byl doprovázen potleskem ve stoje a bylo patrné, že si ho Steve Jobs užívá. Poděkoval spolupracovníkům za dobré zvládnutí vedení firmy v době jeho nepřítomnosti a promluvil i o svém zdravotním stavu – prodělal transplantaci jater.

Nepřítomnost Jobse ve vedení Apple dokázala, že firma na něm není tolik závislá, jak někteří tvrdí. Otázkou je, jak moc zasahoval nebo nezasahoval do vedení firmy z nemocničního lůžka.

iTunes

Software pro organizaci knihovny médií byl představen ve verzi devět. Přináší několik nových funkcí, ale většin z nich se týká obchodu s hudbou a filmy, který není v České Republice stále dostupný. Začněme tedy funkcemi, které si pravděpodobně v praxi nevyzkoušíme:

 • iTunes LP – Nový formát prodeje Alb obohacených o bonusové materiály (podobně jako bonusy na DVD – Fotogalerie, texty písní, rozhovory s hudebníky…)
 • iTunes Express – Obdoba iTunes LP, ale pro filmy.
 • Obchod s vyzváněcími tóny - Na iTunes přibyla nabídka nákupu předpřipravených vyzváněcích tónů. Doteď bylo možné si ze zakoupené písničky vyrobit ringtone pomocí vestavěného editoru. Nyní je možné vybrat si z již předpřipravených (pokud máte to štěstí a je ve vaší zemi iTunes store.) Cena jednoho vyzvánění bude 1,29 USD.

Funkce, které si můžeme „osahat“:
 • Redesign iTunes store – Tohle je jediná záležitost, kterou můžeme vyzkoušet i my. iTunes store (z něhož je u nás přístupná pouze sekce s iPhone aplikacemi) má nový design. A myslím, že můžu objektivně říct, že se povedlo obchod zpřehlednit i zkrášlit.
 • Home sharing – sdlení hudební knihovny mezi počítači v jedné domácnosti. Počítačů může být maximálně pět a je vyžadován iTunes účet.
 • Genius mixes – Minulý rok (v iTunes 8) představil Apple službu Genius. Je to služba, která dokáže na základně analýzy mnoha a mnoha hudebních knihoven vytvořit algoritmus pro doporučování hudby, která by se Vám mohla líbit. Nebo vytváření seznamů písní z vaší knihovny, které se k sobě hodí. Databáze již obsahuje více než 27 milionů knihoven a přes 54 miliard skladeb, což umožňuje vytvářet poměrně inteligentní doporučení. iTunes 9 využívá databázi skužby Genius k vytváření takzvaných Genius mixes – skupiny alb a písniček, které k sobě ladí.
 • Genius na app store – Algoritmus Génia bude použit i pro doporučování aplikací, o které byste mohli mít zájem.
 • Vylepšená synchronizace s iPodem touch a iPhonem – Další z naplněných očekávání je úprava synchronizace aplikací do iPhonu nebo iPodu touch. Nyní můžete změnit polohu ikonek aplikací přímo z iTunes. Mazat aplikace, přesouvat…
 • A další drobnosti – jako je změněná struktura složky s mediální knihovou nebo podpora Windows 7.

iPody

Konečně se dostáváme k iPodům. Změny se dotkly všech modelů, ale u některých byly změny opravdu minimální. Globálně můžeme říct, že iPody byly zlevněny a kapacity byly navýšeny. Mluvíme ale o americkém trhu. Ceny v ČR nechtějte raději vidět… jako vždycky.

 • Shuffle – Donedávna byl shuffle nabízen pouze v šedé a černé variantě. Nyní je v nabídce barev celkem pět – přibyla růžová, zelená a modrá.

  Shuffle bude nabízen ještě ve speciální edici z leštěného kovu. Na fotografiích vypadá božsky, ale obávám se, že v naleštěném stavu vydrží asi tak pět minut po vybalení… Kapacity Shuffle jsou 2GB a 4GB.

 • Touch – Oproti očekávání iPod touch nebyl vybaven kamerou. Modernizace proběhla víceméně uvnitř. Přístroj převzal vnitřnosti iPhone 3Gs. Navíc je k dispozici model s dvounásobnou kapacitou (64Gb). Překvapením je integrované radio.
 • Classic – Donedávna byl v prodeji pouze 120GB model. Ten je nyní nahrazen 160GB modelem, při zachování ceny modelu s kapacitou 120GB.
 • Nano – Nejzajímavější novinky jsou u iPodu nano. Nový model má větší displey, krokoměr, FM radio… a to nejzajímavější – Kameru. Zarážející je, že se ejdna pouze o kameru, fotoaparát není obsažen.
 • iPhone OS 3.1

  Poslední novinkou je iPhone OS ve verzi 3.1, který především integruje již výše zmíněné funkce z iTunes. To znamená: Snadná synchronizace aplikací, Genius mixes, doporučování aplikací pomocí Genius funkce a další drobné opravy a vylepšení.

Tématické zařazení:

 » iTunes  

 » iPod  

 » Další  » iPhone / iPod Touch  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: