iTunes 7.0 - krok směrem k videu - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:iTunes

iTunes 7.0 - krok směrem k videu

14. září 2006, 00.00 | Včera uvedené iTunes 7.0 přinesla řadu novinek, na které by bylo vhodné podívat se samostatně a trochu hlouběji. Proto jsme pro vás připravili dnešní článek, který vás s novými funkcemi seznámí.

Novinky

Asi řada z vás hned po včerejším ukončení Stevovi řeči nastartovala stahování nové verze a první zkušenost již máte. Pojďme s i tedy zopakovat fakta. Hned po spuštění je nepřehlédnutelná změna ikonky aplikace, která je mimochodem stejná, nebo hodně podobná, jako měla verze iTunes 2.0. Nové grafické rozhraní bylo zmíněno již ve včerejším souhrném článku a dá se předpokládat, že grafické rozhraní iTunes dává tušit, jak bude vypadat Leopard, neboli Mac OS X 10.5. Celé rozhraní je jednodušší a čistší a musím přiznat, že patřím spíše k přívržencům nového vzhledu.

Levý panel se nám hodně zpřehlednil a umožňuje snazší procházení obsahu jak počítače, tak třeba iTunes Store, připojených iPodů či sdílených knihoven. Na stránkách společnosti Apple se objevila zpráva, že iTunes umí nyní pracovat s více knihovnami - tím bylo pravděpodobně zjednodušené uspořádání pravé lišty (alespoň dle tuaw.com - jednotlivé skupiny jsou lépe odděleny), nebo možnost vytvořit novou knihovnu při startu iTunes podržením klávesy Alt. Totéž umožňuje i iPhoto, ale bohužel nejde mít najednou dvě knihovny zapnuté, vždy je potřeba si při startu zvolit, jako knihovnu chcete použít.

Vpravo nahoře je vedle políčka pro vyhledávání další funkce, která si zaslouží bližší pozornost - přepínání vzhledu. Nabízí tři varianty - klasickou textovou známou z předchozí verze, textovou s náhledem alba, která údajně dle diskuzí na internetu je hodně podobá tomu, co nabízí Windows Media Player 11 na Windows. U tohoto zobrazení se na chvilku zastavím, neboť umožňuje pomocí tlačítka "Album" v horní liště měnit uspořádání. Při srovnání dle Album se srovnají všechna alba podle abecedy, ale pokud na stejné tlačítko kliknete znovu změní se na Album by Artist a následně na Album by Year. Tím dojde k uspořádání podle skupiny, respektive interpreta a v rámci této podskupiny se alba srovnají podle roku vydání nebo podle abecedy - velice příjemná funkce!

Třetím režim nese označení CoverFlow a vychází ze stejnojmenné aplikace, kterou společnost Apple koupila a vsadila do iTunes (nejedná se tak o okopírování, jak bylo uvedeno ve včerejším článku). Tento režim je klasický jukebox, kde uživatel vidí přední strany alb a může jimi lehce procházet. Výhodou je, že pod náhledy alb je vidět, které skladby dané CD obsahuje a toto rozhraní, stejně jako dvě předchozí, fungují nejenom při procházení celé knihovny, ale i dílčích playlistů.

Ikonka Browse se přesunula dolů (pravděpodobně bude méně využívána kvůli vylepšené možnosti procházení obsahu) a vedle ní je i volba Burn Disc, jež slouží na vypálení CD (v předvolbách je možné zaškrtnout, aby nedocházelo k pauze mezi skladbami). Při tvorbě chytrých playlistů nyní můžete i operovat i s novými informacemi - například kolikrát byla skladba přeskočena při přehrávání.

Dalším vylepšením je možnost zálohovat svou knihovnu na CD a DVD s tím, že pokud se na jedno médium nevejde, iTunes ji automaticky rozdělí na více samostatných disků. Pro obnovení ze zálohy stačí CD/DVD vložit do mechaniky a iTunes samo nabídne obnovení ze zálohy. Data jsou na CD/DVD uložena stejným způsobem jako v knihovně, čili mají svou logickou strukturu a jsou bez problémů čitelná (nejsou nelogicky rozházena po disku). Pokud provádíte již druhou zálohu, iTunes si pamatuje dříve vypálená data a nabídne vám zazálohovat pouze nově přidané soubory.

Filmy

iTunes se od včerejšího dne staly i hlavní aplikací na správu filmů a videa. Filmy je možné proházet stejným způsobem jako hudbu (tedy i jako velké náhledy) a při jejich přehrávání si můžete užít lepšího ovladače pro posun filmu a změnu velikosti na celé okno (ovladač je hodně podobný tomu, co nabízí QuickTime). Obecně lze říci, že iTunes si poradí s formáty, které zná v základní konfiguraci i QuickTime - tedy například .mov, .mp4 či .mpg. AVI ani WMV si v iTunes nepřehrajete, i když budete mít kodeky a QT si s takovými filmy poradí. Je dost možné, že se objeví postup, jak iTunes "přemluvit", v tuto chvíli o něm bohužel nevím. Z toho důvodu je nutné před importováním do iTunes film překódovat nejlépe do mp4 třeba pomocí programu iSquint. iTunes rozhodně pracuje s filmy lépe, než verze 6, vše startuje rychleji, lépe se s nimi pracuje, škoda nulové podpory dalších formátů.

iPod

iTunes se stalo i základní aplikací pro práci s iPodem - to samozřejmě byla i předtím, ale nyní se i update hudebního přehrávače odehrává přímo v iTunes, místo pomocí samostatného instalačního balíčku. Po připojení iPodu iTunes zobrazí skvělý přehled využití místa na disku iPodu, včetně možnosti detailního nastavení (jak mají byt synchronizovány například filmy, podcasty, kontakty, kalendáře a podobně). Předvolby iPodu jsou tak odděleny od iTunes a nabízejí přehlednější rozhraní.


iTunes nabízí ještě pár bonusů, které se váží primárně na iTunes Store - například možnost nákupu her pro iPod, synchronizace nakoupených skladeb mezí více počítači, stažení obalů alb či samozřejmě nákup obsahu v podobě filmů. I když je v tomto směru pro našince iTunes o něco chudší, pořád se jedná o update, který nelze než doporučit. Správa iPodu i možnost procházení obsahu pomocí náhledů alb je více než příjemné vylepšení. Do budoucna by nás jistě potěšila podpora více video formátů a titulků u filmů, ale obávám se, že pokud budete chtít iTunes použít jako hlavní aplikaci pro sledování AVI filmů s titulky, bude nutné je nejdříve i s titulky převést do formátu MPEG4 a až následně nahrát do iTunes. Nepředpokládám, že by se Apple v tomto směru snažil postup zjednodušit a bude spíše tlačit vlastní formát. Ovšem nebylo by od věci, kdyby iTunes uměla alespoň stejné formáty, jako QuickTime s dodatečně nainstalovanými kodeky.

Tématické zařazení:

 » iTunes  

 » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: