iTunes Artwork - jak získat obrázky alb do iTunes - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:iTunes

iTunes Artwork - jak získat obrázky alb do iTunes

25. září 2006, 01.00 | Jednou z novinek iTunes 7 je zapracování programu CoverFlow. Listování obálkami CD je velice efektní i efektivní a proto si ukážeme pár tipů ohledně získávání a přiřazování obálek (Artwork) k jednotlivým albům. Jednak to budou samotné iTunes, ale také widgety a nakonec aplikace Corripio. Jako bonus se můžete těšit na postup, jak získat účet pro automatické stažení obalů z iTunes Store.

iTunes

Pokud si hudbu zakoupíte přímo přes iTunes Store, stáhne se vám i Artwork. Pokud jste již hudbu zakoupili dříve nebo máte importované vlastní CD, stačí v menu "Advanced" vybrat položku "Get Album Artwork". iTunes se již o zbytek postará sám. Snadné, že? Celé to má ovšem háček spočívající v tom, že musíte mít založený účet na iTunes Store. Jak jistě víte, Česká republika se společně s mnoha dalšími státy nedostala mezi vyvolené země, odkud si lze tento účet zařídit. Netřeba se rozčilovat, šanci nemají ani obyvatelé mnoha dalších i větších afrických a asijských států. Přesto existuje cesta, jak si účet zařídit a jak získat možnost stahování obalů alb či zdarma nabízených písniček, které se každý týden obměňují. Za návod děkuji Kryštofovi, který byl tak laskav a zaslal jej do konference KPPM.

Spusťte iTunes a klikněte v levém sloupci na ikonu iTunes Store. Poté v rámečku "Quick Links" vpravo nahoře vyberte "iTunes Music Cards". Objeví se stránka s výzvou k zadání šestnáctimístného čísla vaší iTunes dárkové karty. Vyplňte několik čísel a stiskněte "Redeem", načež po další hlášce oznamující neplatnost kódu stiskněte "Cancel". Dostanete se zpět na titulní stránku, kde stiskněte úplně vpravo nahoře v liště iTunes tlačítko "Sign In". Teď klikněte na "Create New Account", odsouhlaste podmínky kliknutím na "Agree" a vyplňte potřebné údaje v následujícím formuláři. Další formulář vyžaduje trochu více práce a přemýšlení. Musíte totiž vyplnit "svou" adresu v USA. Jméno vyplňte zcela libovolné. Adresa ale již musí odpovídat skutečné adrese v USA a to včetně telefonu. Není nic snazšího než se podívat na seznam Apple Store, jeden si vybrat a opsat kompletní adresu včetně telefonního čísla. U mne vyhrál Apple Store v New Yorku na páte avenue. A teď to nejdůležitější. Úplně dole zaškrtněte v metodě placení "None". A jsme hotovi. Nyní již nezbývá než si pořídit otisk obrazovky kde vám Apple gratuluje k vytvoření účtu k nákupu hudby. Kdoví, třeba se jednou dostaneme mezi hrstku vyvolených států a vy si opravdu budete moct takový účet vytvořit zcela normální cestou. Pak si určitě rádi s trochou nostalgie nad sklenkou portského připomenete tento podivný postup k vytvoření účtu na iTunes.

Ruční přidávání obalů

Samotné iTunes ovšem nenajdou obaly všech alb (obzvláště těch českých) a navíc umí hledat jen u těch, které jste přes iTunes naimportovali (stejně je tomu mimochodem při doplňování ID3 tagů). Ukážeme si dvě metody jak k písničkám přidat obrázky. První je celkem snadná. Máte-li vybranou pouze jednu písničku a v levém dolním rohu iTunes máte otevřené okno s obalem alba (v tuto chvíli ještě prázdné), stačí metodou "táhnout a pustit" přehodit obrázek buď přímo z webové stránky nebo např. z vašeho disku. Pokud chcete obrázek přiřadit k více písničkám, musíte po jejich označení vybrat v menu "File" položku "Get Info" (command + I), kde naleznete okénko pro obrázek, který se přiřadí všem označeným písničkám. Pokud naopak potřebujete obrázek vyhodit, stačí zaškrtnout přepínač u tohoto políčka.

Album Art Widget Celkem se mi osvědčil další způsob a tím je použití Album Art Widget, který při spuštěných iTunes automaticky vyhledává z několika zdrojů obaly alb. Ty pak umí přidat nejen k právě přehrávané písni, ale také k celému albu najednou. Přes tento widget také můžete k písním přidávat hodnocení, má funkci pause/play a přeskakování písní. To celé zdarma.

Podobných widgetů je více. Patří mezi ně např. Amazon Album Art Widget, iTunes Artwork (jeho autorka Sofie Teutschler zároveň připravuje celkem zajímavě vypadající program Coversutra, který toho bude umět mnohem více) nebo Sing that iTune!

Corripio Pokud vám z nějakého důvodu widgety nevyhovují, vyzkoušejte Corripio. Umí vyhledávat obaly alb na iTunes Store, Coveralia, Walmartu a Buy.com. Bohužel nevyužívá Google, který je vhodnou záchranou při neúspěchu obvyklých serverů. Mimo to zvládne vyhledat texty písní a přidat je do iTunes, takže si je pak můžete cestou tramvají do práce při poslechu iPodu prohlížet. Samozřejmě se nechytá u českých písní, ale u těch zahraničních má celkem slušné procento úspěšnosti.

Poslední funkcí kterou Corripio disponuje je oprava ID3 tagů. Corripio se naneštěstí nedá označit za zcela odladěný program. Doporučuji jej opravdu překopírovat do složky aplikace, jinak totiž čas od času spadne. Nezbývá než doufat, že tento jinak podařený program autor ještě v tomto ohledu vylepší.

Alternativou k tomuto programu je například placený CoverScout.

Tématické zařazení:

 » iTunes  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: