iTunes, iPody a iTV, aneb nové produkty s logem Apple - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:iTunes

iTunes, iPody a iTV, aneb nové produkty s logem Apple

13. září 2006, 00.00 | Včerejší akce společnost Apple, jež se konala v San Francisku, byla zaměřena především na oblast hudby a domácí zábavy. Pokud jste čekali nové MacBooky Pro, asi budete zklamáni, jestliže jste sázeli na nové iPody, iTunes a nový produkt, jež souvisí s videem a iTunes, trefili jste se do černého!

iPody

Čím jiným začít, než produktem, který je s firmou Apple v posledních letech spojován nejvíce - iPodem. V první řadě jsme se dočkali vylepšeného iPodu video - nyní nabízí vedle 30 GB i 80 GB disk, který pojme až 20 000 skladeb. Barvy zůstaly stejné - černá a bíla - nový je barevný displej, který nabízí o 60% vyšší jas, a výkon baterie, která udrží iPod při životě až 20 hodin při poslechu hudby, respektive 6,5 hodin při sledování videa. Nové iPody sebou přinášejí i nová sluchátka a především možnost přehrávání skladeb bez přerušení (bez vteřinové pauzy mezi písněmi). Příjemným vylepšením je i možnost stáhnout z iTunes Store nové hry a využívat tak iPod jako herní konzoly. Hry si mohou koupit pouze majitelé účtu na iTunes Store, což je pro většinou z nás menší sci-fi, bohužel. Uvidíme, zda bude možné do iPodu dostat hry i jiným způsobem a obejít tak iTunes. Pokud ne, mohl by Apple touto cestou (iTunes -> počítač -> iPod) částečně a nenásilně vyřešit i softwarové pirátství, jako se mu to podařilo v případě DRM u svých skladeb, které jsou vázány na konkrétní počítač. Pokud máte iPod 5. generace, nemusíte zoufat, i do vašeho iPodu půjdou hry nainstalovat (jen co budete mít iTunes účet). Dalším vylepšením je i vyhledávání, které hodně napodobuje Spotlight v Mac OS X a pro každého, kdo má ve svém iPodu tuny skladeb, se bude jednat bezpochyby o jednu z klíčových funkcí. Nová je i podpora vyššího rozlišení videa u H.264 - nyní iPod zvládne i rozlišení 640x480 (1,5Mbps), což je 4x více oproti 320x240.


Nový iPod nano se stal určitou kombinací předchozího modelu a iPodu mini. Tomu nasvědčuje i zaoblený tvar a barevné kombinace, které Apple nabízí. Nová řada má větší kapacitu - 2GB model je stříbrný (149 USD), 4 GB model je nabízen ve čtyřech barvách (růžová, zelená, modrá a stříbrná) za cenu 199 USD a 8 GB (2000 písní) varianta si zachovala černou barvu s cenovou nálepkou 249 USD. Nové modely mají výdrž až 24 hodin a o 40% jasnější displej. Aluminiový plášť by měl ochránit iPod proti poškrábání více, než tomu bylo u původního iPodu nano. De facto se opravdu jedná o obnovenou verzi iPodu mini se štíhlejším designem. Nový nano má v krabičce navíc nová sluchátka, která se vyznačují stejnou bílou barvou, ale novým designem.


iPod shuffle se nám také změnil a nyní je o polovinu menší a má kovový, hliníkový vzhled. Svými vnitřními funkcemi se neliší od předchůdce a tak ani na novém iPodu shuffle displej nenajdeme. Zadní část iPodu obsahuje klip na přichycení na oblečení a připojení k iPodu je nyní řešeno přes samostatný dok, což může být chápáno jako určitá nevýhoda, neboť právě možnost použít iPod shuffle jako USB klíčenku patřila k hlavním přednostem. V každém případě je nejmenší iPod hodně stylový a Apple se opravdu nemusí obávat, že by kupující neoslovil. iPod shuffle bude dostupný v říjnu tohoto roku a bude mít kapacitu 1 GB (cca 240 písní). Cena je stanovena na 79 USD a iPod shuffle bude nabízen v jediné variantě.iTunes

iPody si dost těžko dokážeme představit bez iTunes a tak není překvapením, že jsme se dočkali i sedmé verze toho jukeboxu. Pro změnu iTunes vypadají opět trochu jinak (to už se pomalu stává pravidlem a každá verze iTunes musí přinést nový vzhled) a osobně si dovoluji tvrdit, že lépe a přehledněji. Nová iTunes přinášejí řadu novinek, které by vystačily na samostatný článek, pojďme se tedy podívat na ty nejzásadnější. Jednou z nich je nový způsob procházení knihovny - iTunes nyní nabízejí tři způsoby, jak písně prohlížet. Ten první je stejný s tím, co jsme již znali - tedy textový výstup ve sloupcích, další nabízí ukázku obalu CD + popis skladeb a ten poslední je v podstatě klasický jukebox, kde uživatel vidí především přední obal CD. Pokud jste si oblíbili program CoverFlow, tak vám jej nyní Apple přináší přímo v iTunes (a autor CoverFlow může jít vymýšlet novou aplikaci, kterou by oslovil Mac uživatele). Pokud máte účet na iTunes Store, můžete si nechat automaticky nechat stáhnout náhledy všech alb přímo do počítač (tzv. Artwork). Dalším vylepšením je možnost mít více knihoven z hudbou (konečně! Jedna může být ve vašem počítači a druhá třeba na externím disku), které je možné kompletně zálohovat třeba na DVD. Při přehrávání jsme se s novou verzí zbavili i nepříjemné pauzy mezi skladbami. Při připojení iPodu k počítači iTunes zobrazí i jak je místo na disku využito a kolik například zabírají písničky a kolik filmy a fotky. iPod je dále možné využít pro synchronizaci dvou počítačů a přenášet tak skladby z jednoho počítače na druhý (tedy i skladby z iPodu stahovat do počítače).

iTunes Store

Spekulace se potvrdily a iTunes Music Store se definitivně mění na iTunes Store - vedle hudby a seriálů lze na tomto obchodě koupit i hry do iPodu (5 USD) a celovečerní filmy. Těch je nyní v nabídce více než 75 a jedná se o filmy studií Disney, Pixar, Touchstone a Miramax - všechny mimochodem patří pod křídla Disney, kterému před časem Steve Jobs prodal Pixar za získání pozice ve správní radě této společnosti. V nabídce jsou například i Piráti z Karibiku a nové filmy na iTunes Store budou ve stejný den, jako na DVD. Filmy budou v rozlišení 640x480 (téměř kvalita DVD) v H.264 a na 5Mbit lince je jeden film stažen z internetu za cca 30 minut. Filmy obsahují prostorový zvuk (Dolby surround) a je možné je předobjednat za 13 USD, což je cena, která se bude držet i první týden po uvedení, následně je možné film pořídit za 10 USD s tím, že některé filmy mohou být nabízeny až za 15 USD. Filmy je zatím možné nakupovat pouze v USA, v následujícím roce se dočkají i další země, které mají k iTunes Store přístup.

iTV

Na závěr si nechal Steve Jobs menší bonbónek, kterým je preview produktu, jež nese kódové označení iTV. Na první pohled vypadá jako Mac mini pro průchodu lisem, ale nejedná se tak docela o počítač, jako spíše o novou verzi AirPort Expresu, respektive zařízení, které je AirPort Expresu hodně podobné a nabízí také podobné funkce. Akorát, že místo hudby si poradí s videem. Je to logické uzavření kruhu, které sebou přineslo oznámení prodeje filmů na iTunes Store - Apple potřebuje přístroj, které dostane filmy z počítače co nejjednodušší cestou do televize a tím je právě iTV - stačí je pomocí kabelů připojit k televizi (například HDMI) nebo videu a pomocí dálkového ovladače (stejný jako u Intel Maců) pouštět filmy z Maců na síti. iTV se na síť připojuje pomocí Ehternet a WiFi, navíc umožňuje připojení dalších zařízení USB (zatím nejsou známy bližší informace,co vše přes USB bude možné připojit). Na televizi se iTV chová podobně jako Front Row na Macu.


Celá včerejší akce byla především o vstupu společnosti Apple na trh s online videem. A právě Apple si velice dobře uvědomuje, že nestačí jen prodávat filmy, nebo jen prodávat hudební přehrávače. Je potřeba nabízet kompletní řešení, nabízet obsah i zařízení, které vám tento obsah přehraje. To je také důvod, proč jsou iTunes jako obchod tak úspěšná - vše je pod křídly jedné firmy, která se na všechny jednotlivé díly skládačky dívá jako na celek a vylepšuje jednu část s ohledem na ostatní. I když se tato cesta zdála před pár lety jako cestou do pekel a objevovaly se hlasy, že Stevovi Jobsovi podruhé srazí vaz a že uzavřenost bude Applu na škodu, nic takového se zatím nepotvrdilo. Že vše zapadá dohromady, je zřejmé například na podpoře vyššího rozlišení u iPodů, prodloužení výdrže baterií u video iPodů či jasnější displeje. Stejně tak představení iTV, které je klasickým doplňkem do domácnosti postaveném na Front Row, zcela jasně uzavírá kruh a dává šanci analytikům přemýšlet o dalších krocích Applu. Vše do sebe zapadá - ve správný čas. Dokáže této mašinérii konkurence vzdorovat a být stejně synchronizovaná, jako samotný Apple?

Tématické zařazení:

 » iTunes  

 » Příslušenství  

 » iPod  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: