Kensington Quickseek FM Transmitter - další útok na rádio ve vašem autě - MUJiPOD.cz - Apple iPod, iTunes

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Příslušenství

Kensington Quickseek FM Transmitter - další útok na rádio ve vašem autě

20. srpna 2007, 00.00 | Společnost Kensington je od počátku vstupu na český trh spojována s řešením pro přenos zvuku z iPodu do audio systému v autě přes FM rádio. Nový testovaný produkt nesoucí název Quickseek v této úspěšné tradici pokračuje a přináší zásadní vylepšení - dokáže sám nalézt nejideálnější frekvenci pro přenos.

Když jsem se před necelým rokem rozplýval nad předchozí generací FM transmitterů od Kensingtonu (RDS FM Transmitter / Car Charger), netušil jsem, co dá ještě na tomto řešení vylepšit. Než se ale dostaneme k novinkám, pojďme si ve stručnosti připomenout, jak fungují tzv. FM transmittery. Jednoduše řečeno se jedná o zařízení, která připojíte k iPodu (většinou přes dokový konektor) a oni dokáží vytvořit lokální rádiovou stanici, která vysílá právě přehrávanou skladbu v iPodu. Následně stačí na FM rádiu, které je poblíž, naladit zvolenou stanici a můžeme zpravidla v autě chytat vysílání z iPodu bez nutnosti jakékoliv instalace a zapojování kabelů do audio systému. Nevýhodou především v našich podmínkách obvykle bývá hodně zahuštěné pásmo, které okupují komerční rádia a tak při cestě autem napříč republikou musíte několikrát přelaďovat, protože se vám do vašeho soukromého vysílání začne nabourávat jiné rádio s vlastním vysíláním.

O to komplikovanější občas bývá nalézt volnou frekvenci (třeba v Praze), která nebude rušena. A aby toho nebylo málo, přenos přes rádiové vlny sebou často nese zhoršenou kvalitu zvuku, která se projevuje především šumem a občasným praskáním. Tento neduh lze většinou odstranit tím, že je iPod umístěn v autě tak, aby byl co nejblíže anténě rádia. Dobrým pomocníkem může být třeba i tělo spolujezdce - pokud drží při cestě autem iPod, jeho tělo funguje jako anténa a příjem bývá řádově mnohem lepší. FM transmittery tak kvalitou řešení (respektive zvuku) asi nikdy nebudou konkurovat "drátovým" řešením, za to nabízí extrémně mobilní způsob přenosu zvuku ideální pro každého, kdo má více aut :).

Kensington QuickSeek je podobně jako jeho předchůdce kvalitní v oblasti přenosu zvuku a pokud se vám podaří iPod v autě umístit na dobré místo, máte vysokou šanci, že zvuk bude po dobu cesty nerušen nechtěným praskáním a šumem. Zpracováním se ovšem hodně liší a zatímco RDS FM Transmitter se tvářil jako 100% řešení do auta, QuickSeek se může uplatit i jinde. Jedná se totiž o relativně malý modul, který se připojí k iPodu přes dokový konektor a sám dole disponuje mini-usb portem. Do něj lze zapojit dodávaný kabel, jež má na konci redukci do auto-zapalovače. Slouží tedy pouze k nabíjení (nikoliv jako anténa). Výhodou je, že tento kabel můžete v autě použít i k nabíjení jiných zařízení - stejným konektorem disponují třeba telefony Motorola. Tím, že je kabel odpojitelný, lze dosáhnout lepší mobility a iPod tak není po celou dobu jízdy spojen s auto-zapalovačem a může buď libovolně kolovat mezi cestujícími, nebo být umístěn třeba v přehrádce, kam by kabel jinak nedosáhl.

Dále je toto řešení ideální, pokud chcete iPod poslouchat kdekoliv mimo dosah auta a máte přitom po ruce jakékoliv rádio. Opět stačí iPod zapnout, zapojit QuickSeek a naladit tu správnou vlnu. Může to být jednodušší, než zapojovat iPod přes audio kabel. Zkoušel jsem tímto způsobem iPod přehrávat na audio systému a pokud byl iPod poblíž antény, jednalo se o nerušený a příjemný poslech, který běžným posluchačům musí stačit. Naladit na iPodu vysílací vlnu lze pomocí postranních tlačítek (+ a -) a uložení čí výběr přednastavené frekvence lze provést přes tlačítko uprostřed. Velice příjemně působí vylepšení v bočním knoflíku, po jehož stisknutí dojde k nalezení optimální frekvence, kterou pak stačí naladit na přijímacím radiu. Žádné hledání volného místa mezi frekvencemi, QuickSeek najde sám optimální frekvenci. V drtivé většině případu dokázal Quickseek nalézt tu správnou vlnu okamžitě.

Kensington QuickSeek je pro iPod ideálním doplňkem, který funguje tak, jak byste od něj očekávali. Jak uvádíme vždycky u testování FM transmitterů, největším nepřítelem jsou samotné FM frekvence, které mohou být občas zahuštěné a vy budete muset přelaďovat. Co se týče designu a ovládání, nelze nic vyniknout. QuickSeek se naučíte ovládat dříve, než naladíte první frekvenci. Poslední, co zbývá vyřešit, je cena, která je stanovena na 2550,- Kč a v sekci FM transmitterů patří spíše do té luxusnější kategorie.

Tento produkt je již dostupný a postupně se bude objevovat zejména ve specializovaných iPod prodejnách jako např. Apple centrum Anděl, iStyle Brno, iStyle Praha, v Bontonlandu (Václ. nám.), nebo v nákupních centrech Flora, Chodov, Zličín a Černý most.

Tématické zařazení:

 » Příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: